تبلیغات
سایت شخصی عباس عباسی قهرمانلو - معرفی منابع کنکور دکتری اپیدمیولوژی
اپیدمیولوژی برای همه

معرفی منابع کنکور دکتری اپیدمیولوژی

تاریخ:شنبه 13 آذر 1395-11:02 ق.ظ

بروز رسانی در آذر ماه 1395


   در این پست منابع پیشنهادی اینجانب به همراه فایل های مورد نیاز  ذکر شده است. با توجه به تجربه شرکت در کنکور و قبولی آن و همچنین تالیف کتابهای کنکور اپیدمیولوژی داشته ام این منابع را پیشنهاد می کنم. 


 

 

 


 

اصول و روشهای اپیدمیولوژی:

1- Epidemiology beyond the basics: با توجه به متن روانی که این کتاب دارد توصیه می شود فصول یک تا هشت بطور کامل مطالعه شود. الزاما نیازی نیست که همه مبحث ها مطالعه شوند. در برخی موارد توضیح نسبتا ساده را به صورت پیچیده بیان کرده است. اما با توجه به اینکه یک سطح بالاتر از گوردیس می باشد نیاز به درک کامل دارد. مثالهای این کتاب خیلی خوب و کمک کننده هستند. توصیه می شود حتما در کنار مطالعه فصول مرتبط مثالها را نیز مطالعه کنید. با توجه به انگلیسی بودن کتاب، مسلما زمان زیادی می طلبد تا این کتاب تمام شود و البته با یک دور مطالعه هم شاید نتوان به تمام سوالات جواب داد. نظر شخصی بنده این است که حداقل دو دور با دقت تمام این فصول را مطالعه نمایید.

دانلود Epidemiology beyond the basics

2-اپیدمیولوژی گوردیس، ترجمه دکتر حسین صباغیان و دکتر کورش هلاکویی، انتشارات گپ. ویرایش پنجم این کتاب چاپ شده است و با توجه به مطالعه ای که اینجانب از کتاب اورجینال آن  در زمان آمادگی برای دکتری 93 داشته ام در فصول هفتم و هشتم  مطالب جدیدی اضافه شده است(البته خیلی زیاد هم نیست اما کاملا جدید است) مابقی فصل ها تغییرات خیلی کمی در حد شکل و نمودار داشته اند. در کل توصیه می شود ویرایش جدید کتاب را خریداری نموده و حتما آنرا مطالعه کنید. دو سال است که تعداد نسبتا زیادی از سوالات این ماده درسی از کتاب گوردیس طراحی می شود(البته صرفا راحت نیستند). در کل به نظر بنده کتاب گوردیس به همراه کتاب Epidemiology beyond the basics حدود 90 درصد سوالات(و حتی بیشتر) را پوشش می دهند.  خط به خط این کتاب مورد توجه اساتید قرار می گیرد. سعی کنید چندین بار و با دقت تمام این کتاب را بخوانید.

3- روش شناسی پژوهش های کاربردی در علوم پزشکی، گروه مولفین، انتشارات علم سنجی دانشگاه علوم پزشکی تهران: فصول مرتبط این کتاب با اپیدمیولوژی گوردیس بعضا مطالب جالبی را بیان کرده است. مخصوصا در مطالعات مورد شاهدی و همگروهی مطالب خوبی بیان شده است. پیشنهاد می شود فصول مرتبط با گوردیس از این کتاب مطالعه شود.

این کتاب در حال حاضر در بازار وجود ندارد و می توانید از سایت زیر دانلود کنید:

دانلود روش شناسی پژوهش های کاربردی در علوم پزشکی 

4- فرهنگ جامع اپیدمیولوژی، دکتر کیومرث ناصری، انتشارات گپ، آخرین چاپهمه ساله حدود هفت تا هشت واژه در سوالات اصول و روشهای اپیدمیولوژی داده می شود که می توان با این کتاب پاسخ داد اما برای بسیاری از دوستان مطالعه کامل این کتاب سخت است. پیشنهاد می شود در صورت عدم مطالعه این کتاب حداقل از کتابهای تست مرتبط استفاده شود.
 

5-خطاهای متداول در تحقیقات علوم پزشکی، تالیف دکتر حمید سوری و معصومه ثناگو، انتشارات مرکز ملی تحقیقات علوم پزشکی کشور 1386این کتاب نیاز به مطالعه کامل ندارد و بیشتر قسمتهای آن ترجمه کتاب Epidemiology beyond the basics بوده و البته در برخی موارد هم غلطهایی وجود دارد(مانند فرمول حساسیت و ویژگی و ... که به کل اشتباه تعریف شده و فرمولشان نیز غلط نوشته شده است). برخی مطالب آن می تواند مفید باشد و چند فرمول دارد که در کتابهای دیگر ذکر نشده است.

دانلود خطاهای متداول در تحقیقات علوم پزشکی

6- مرور ساختار یافته و متاآنالیز، علیرضا انصاری مقدم، جلال پورالعجل، علی اکبر حقدوست، بهنام صادقی­راد، و فرید نجفی. انتشارات گپ، 1393. این کتاب نیاز به مطالعه مختصر و خلاصه از کلیات متاآنالیز و انواع نمودارهای مورد استفاده در آن دارد و نیاز نیست همه بخشها مطالعه گردد.

7- روشهای تحقیق كیفی ، محسن ادیب حاج باقری , سرور پرویزی؛ مهوش صلصالی, نشر و تبلیغ بشری, 1386. این کتاب تنها کتاب ترجمه شده مرتبط با کنکور اپیدمیولوژی می باشد. ولی توجه داشته باشید که نیازی نیست تمامی مباحث مطالعه شوند. فقط نوع مطالعات و کاربرد آنها مد نظر طراحان سوال می باشد. همچنین قسمت روشهای مطالعه و روشهای جمع آوری اطلاعات که در فصل مقدمه ذکر شده است قابل توصیه می باشد.

8- اصول و مبانی پیشرفته اپیدمیولوژی، عباس عباسی قهرمانلو، رضا پاکزاد، حسین مظفر سعادتی، سعید صفیری 1394انتشارات دکتر خلیلی.   

این کتاب در تیرماه 1394 چاپ شده است و نویسندگان آن تماما دانشجویان دکتری اپیدمیولوژی هستند.  این کتاب از سری کتابهای جامع می باشد و دارای 15 فصل می باشد. فصل اول مقدمه، دوم چگونگی انتقال بیماری و مدل های اپیدمیولوژی، سوم اندازه های ابتلا و میرایی، چهارم غربالگری در کشف بیماری و حفظ سلامت، پنجم مطالعات توصیفی، ششم مطالعات مورد شاهدی و مقطعی، هشتم مطالعات همگروهی، نهم اندازه های ارتباط، دهم درک روابط آماری، یازدهم انواع خطاها، دوازدهم مخدوش شدن و برهمکنش، سیزدهم تضمین کیفیت و کنترل کیفیت، چهاردهم مقدمه ای بر تحلیل چندمتغیره و پانزدهم استفاده از اپیدمیولوژی برای ارزشیابی خدمات سلامت و برنامه های غربالگری. در نگارش این کتاب در نظر گرفته شده که بنا به جامع بودن کتاب، تمامی مباحث مرتبط با اپیدمیولوژی که در سوالات کنکور دکتری مد نظر قرار می گیرند آورده شود. پس از اینکه پاسخنامه تشریحی IQB اپیدمیولوژی را تالیف نمودیم و تمامی سوالات دکتری و ارشد و دستیاری اپیدمیولوژی را پاسخ تشریحی دادیم به خوبی پی به این نکته بردیم که برای درس اصول اپیدمیولوژی از منابع متعددی سوال طرح می شود و در این کتاب نیز دقیقا این مسئله مد نظر بوده است. برای مثال از مبحث مخدوش شدن و برهمکنش و انواع آنها همه ساله سوال طرح می شود که فقط هم در کتاب بیاند بحث شده است که در این کتاب یک فصل به این مبحث پرداخته است و ترجمه کامل این دو مبحث از بیاند است. در این کتاب همچنین فصول نهم، یازدهم، دوازدهم،سیزدهم و چهاردهم ترجمه  از بیاند و کتابهای دیگر لاتین است که در قسمت های لازم به مباحث بیاند اضافه شده است. همچنین در فصول اولیه نیز تا جایی که امکان داشته مباحثی که در بیاند مهم بوده اند در لابلای بحث ها آورده شده اند برای مثال در مطالعات مورد شاهدی مباحث مطالعات مورد شاهدی  لانه گزیده و مورد همگروهی از کتاب بیاند ترجمه شده است. در برخی مباحث نیز که در کتب بیاند و گوردیس بحثی از انها نبوده است از سایر کتابها این گونه مباحث اضافه شده اند برای مثال در فصل غربالگری منحنی راک و نسبت های درست نمایی(که در یکی دوسال اخیر از این مبحث سوال طرح می شود) در این کتاب آورده شده است. همچنین در فصل مطالعات مورد شاهدی و مقطعی و در قسمت مطالعات مقطعی با توجه به اهمیت موضوع و نبود این مبحث در سایر کتابهای رفرنس بحث نمونه گیری و انواع آن و همچنین تورش های نمونه گیری آورده شده اند. در فصل کارآزمایی بالینی نیز علاوه بر کتب فارسی موجود که برخی مباحث از همه کتابهای فارسی آورده شده اند از کتاب fundamental of clinical trials استفاده شده است و برخی مفاهیم جدید که در سایر کتب موجود نبودند نیز در این کتاب مورد بحث قرار گرفته اند برای مثال فصل چهاردم مقدمه ای بر تحلیل چند متغیره از این دست مبحث ها می باشد. لینک زیر نشانگر ویژگی های این کتاب می باشد. 

اصول و مبانی پیشرفته اپیدمیولوژی

 

 

برای تست زنی :


1- IQB اپیدمیولوژی (جلد اول و دوم): عباس عباسی قهرمانلو و همکاران، انتشارات دکتر خلیلی، چاپ 1395

این  کتاب حاوی تمامی سوالات کنکور اپیدمیولوژی(ارشد و دستیاری و و دکتری)  از سال 1374 تا 1395 می باشد. جلد اول آن سوالات است با پاسخ کلیدی و جلد دوم پاسخنامه تشریحی است که توسط دانشجویان دکتری اپیدمیولوژی نگاشته شده است. این کتاب اولین مجموعه پاسخ تشریحی به سوالات دکتری اپیدمیولوژی می باشد و  پاسخ های تشریحی آن بدون اغراق بی نظیر است. برای نگارش این کتاب و مخصوصا پاسخ های تشریحی دکتری، انرژی فوق العاده زیادی گذاشته شده است تا کتابی در شان اپیدمیولوژی و دانشجویان فهیم به بازار روانه شود.  همانطور که عرض کردم جلد اول سوالات است و می توانید حتی سوالات را از سایتها(برخی از سوالات در این سایت نیز موجود است) دانلود کنید اما جلد دوم که پاسخنامه تشریحی است قویا توصیه می کنم مطالعه فرمایید. در ضمن عنوان می کنم که این کتاب صرفا بخاطر در دست بودن پاسخنامه تشریحی معرفی شده است و بنده قصد بازاریابی ندارم چون از این کار چیزی عاید بنده نمی شود. . در لینک های زیر اطلاعات این دو کتاب را می توانید مشاهده کنید(چاپ قبلی):

IQB اپیدمیولوژی

پاسخنامه تشریحی IQB اپیدمیولوژی

2- IQB فرهنگ و اصطلاحات اپیدمیولوژی با پاسخ تشریحی، تالیف عباس عباسی قهرمانلو و همکاران ، چاپ 1393
این کتاب بر اساس آخرین چاپ کتاب فرهنگ جامع اپیدمیولوژی طراحی شده است و حاوی سوالات تالیفی و کنکور است که سوالات تالیفی آن در سه سطح (آسان ، متوسط، سخت) طبقه بندی شده است (جمعا حدود 700 سوال تالیفی طراحی شده است) که برای تمامی سوالات پاسخ تشریحی داده شده است.  قسمت چهارم این کتاب سوالات فرهنگ اپیدمیولوژی کنکور ارشد اپیدمیولوژی از سال 1380 تا 1392 با پاسخ تشریحی می باشد. مطالعه این کتاب اختیاری است چون کلا هفت تا هشت واژه از این کتاب در سوالات کنکور دکتری طراحی می شود. اما برخی داوطلبان فرصت کافی برای مطالعه رفرنس اصلی یعنی کتاب جامعه همه گیرشناختی دکتر ناصری ندارند. لینک زیر نشانگر ویژگی های این کتاب می باشد.      

IQB فرهنگ و اصطلاحات اپیدمیولوژی                           

                                                                        
توضیحات اضافی:


برخی دوستان کتابهای دیگری نیز برای این ماده درسی توصیه نموده اند اما به نظر می رسد همین منابع کافی باشند. کتابی با عنوان اپیدمیولوژی بیماری عفونی ترجمه دکتر سوری یکی از این کتابهاست که مطالب آن قدیمی است هر چند برخی مطالب آن در سایر کتابها وجود ندارد اما در این چند سال اخیر سوالی از این کتاب طرح نشده که در سایر کتابها وجود نداشته باشد. قابل ذکر است که در کتاب سه جلد بهداشت عمومی دکتر حاتمی و همکاران فصلی تحت عنوان مبانی اپیدمیولوژی توسط دکتر سوری نوشته شده است که برخی مواقع یکی دو سوال از این فصل در درس اصول و روشهای اپیدمیولوژی طراحی می شود که در سایر کتابها نیز توضیحی در این خصوص داده نشده است.

 

 

 

آمار زیستی

1- روش های آماری و شاخص های بهداشتی، تالیف دکتر کاظم محمد و حسین ملک افضلی. بدون شک تمامی دوستان با این کتاب آشنایی دارند. با توجه به اینکه دکتر محمد معمولا یکی از طراحان سوال این ماده درسی می باشند مطالعه این کتاب قویا توصیه می شود هر چند برخی مباحث را ثقیل توضیح داده و درکش سخت می باشد اما توصیه می شود حتما این کتاب را مطالعه و تمرین های آنرا حل کنید. مشاهده شده که در برخی سالها از متن این کتاب نیز سوال طرح شده که در سایر کتابها اشاره ای به آن نشده است.  

2-اصول و روشهای آمار زیستی، واین.وی. دانیل، ترجمه سیدمحمدتقی آیت اللهی. این کتاب متن سنگینی دارد اما تنها کتاب ترجمه شده معتبر در زمینه آمار زیستی می باشد بنابراین به ناچار باید این کتاب را نیز بدقت مطالعه کرد. البته فصول اولیه آن خیلی توصیه نمی شود اما از شروع مبحث برآورد آماری با دقت بیشتر مطالعه فرمایید. در مباحث مربوط به آنالیز واریانس و رگرسیون در فرمولها در کتابهای مختلف از علایم متفاوتی استفاده شده است. تجربه شخصی بنده این بود که بنا را بر کتاب دکتر محمد گذاشته بودم و فرمول های ذکر شده در سایر کتابها را با آن تطبیق می دادم. چنانچه فرمول های دیگری در کتاب آیت اللهی وجود داشت آنرا حتما حفظ کنید و مخصوصا درجات آزادی را بخاطر بسپارید که زیاد از آن سوال طرح می شود. رگرسیون و کاربردهای آزمون کای دو نیز از مباحث مورد علاقه طراحان سوال این ماده درسی می باشد که در این کتاب به تفصیل توضیح داده شده است. در کل این کتاب پوشش نسبتا جامعی بر نوع سوالات طرح شده در کنکور دکتری دارد ولی به هر حال تنها بر این کتاب نباید تکیه داد و سایر کتابها نیز باید مطالعه گردند. لازم به ذکر است که مطالعه فصل چهاردهم کتاب "اصول و مبانی پیشرفته اپیدمیولوژی" می تواند در پاسخ دادن به برخی از سوالات آمار در این زمینه مفید واقع شود.

 

3- Essential medical statistics -Betty Kirkwood. این کتاب بیانی کاملا ساده و البته فراتر از کتابهای فارسی موجود دارد. ولی چون در بقیه کتابها خیلی از مباحث را مطالعه نموده اید توصیه بنده این است که فقط مباحث رگرسیون را از این کتاب مطالعه کنید. جمعا فکر می کنم پنج فصل هم نباشد و حجم آن نیز کم است اما درک شما از رگرسیون را بالا می برد. فصلی هم در رابطه کای دو هم وجود دارد که تقریبا سه چهار سالی است که از آن سوال طرح می شود. با توجه به حجم کم توصیه می کنم این فصل را نیز مطالعه کنید. 

 دانلود Essential medical statistics

فکر می کنم برای این ماده درسی مطالعه همین کتب کافی باشد. کتابهای زیادی برای آمار در بازار وجود دارند اما تناسبی با نوع سوالاتی که در کنکور دکتری اپیدمیولوژی طراحی می شوند ندارند. لذا توصیه میکنم بجای اینکه چندین کتاب بخرید و سردرگم شوید کتابهای فوق را مکررا بخوانید. در ضمن همه ساله یکی دو سوال طراحی می شوند که فراتر از منابع معرفی شده است و معمولا هم کسی نمی تواند به آن سوالات جواب دهد. به نظر بنده ارزش ندارد بخاطر یکی دو سوال دنبال منابع متعدد و حجیم بود. از طرف دیگر سوالات در آمار حالت تکراری پیدا کرده اند و برخی سوالات عینا سالهای گذشته نیز طراحی شده  بودند. لذا توصیه می کنم سرجلسه کنکور صورت سوالات آمار را خیلی دقیق تر بخوانید و مطمئن باشید که دنبال حل چیزی هستید که سوال خواسته است.

 

 

برای تست زنی :

1- مرور جامع آمار زیستی: خلاصه دروس و تست های طبقه بندی شده کنکور کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ، تالیف محمود یوسفی و علیرضا محبوب اهری، انتشارات جامعه نگر 1390 
این کتاب در حال حاضر تنها کتاب مختص آمار زیستی مرتبط با کنکور وزارت بهداشت است که حالتی جامع و کامل داشته باشد. در ابتدا یک خلاصه ای از فصل مربوطه بیان کرده و در ادامه تقریبا تمامی تست های سال های گذشته تمامی رشته را آورده و برای آنها پاسخ تشریحی بیان کرده است.  دقت کنید که پاسخ برخی سوالات آن اشتباه ذکر شده است و البته تمامی سوالات دکتری اپیدمیولوژی را پوشش نمی دهد.

 

2-   IQB اپیدمیولوژی (جلد اول و دوم): عباس عباسی قهرمانلو و همکاران، انتشارات دکتر خلیلی، چاپ 1395

با توجه به اینکه در قسمت قبلی در مورد این کتاب توضیح داده شده است فقط این نکته را عرض کنم که در جلد دوم این کتاب شما پاسخنامه تشریحی درس آمار زیستی کنکورهای ارشد و دکتری و دستیاری  اپیدمیولوژی (البته تمامی دروس را نیز دارا می باشد) را از سال 1374 تا 1395 مطالعه فرمایید. نکات ریز بسیار زیادی در لابلای پاسخ بیان شده اند که اضافه بر پاسخ سوال مورد بحث بوده است و به داوطلبان کمک می کند تا درک بیشتر و عمیق تری از مبحث مورد نظر داشته باشند.

 

به نظر بنده مطالعه همین کتب تست کافی باشند. کتابهای تست دیگری نیز وجود دارند اما سطحشان پایین تر از آزمون دکتری اپیدمیولوژی می باشد.

 

 

 

بیماریهای شایع در ایران:

1- مرجع اپیدمیولوژی بیماریهای شایع ایران، سه جلد، انتشارات گپ، شورای نویسندگان به سرپرستی دکتر پروین یاوری
طی چند سال اخیر رفرنسهای این درس به کل عوض شده و جلد اول آن بیماریهای واگیر،  جلد دوم آن بیماریهای غیرواگیر و جلد سوم نیز سرطان هاست. با توجه به جدید بودن اطلاعات این کتابها و همچنین اینکه توسط اساتید اپیدمیولوژی نوشته شده است مطمئنا اکثر سوالات در سال آینده از این سه کتاب خواهد بود.  نوع سوالاتی که در آزمون دکتری  اپیدمیولوژی طرح می شود کمی سخت تر از روال عادی سال های گذشته است. حتما تاکید می کنم خیلی دقیق و موشکافانه این سه کتاب را مطالعه فرمایید. علاوه بر این هر سال چند سوال از دستورالعملها و جدیدترین انتشارات وزارت بهداشت  طراحی می شود.  توصیه می کنم چنانچه در ماههای باقیمانده تا کنکور بیماری جدید پاندمی شد یا وزارت بهداشت دستوالعمل جدیدی برای آن نشر کرد حتما انرا مطالعه فرمایید. برای عموم داوطلبان این اقدام توصیه نمی شود و تنها مطالعه دقیق سه کتاب فوق کافی به نظر می رسد. به نظر بنده مطالعه 90 درصد مباحث با دقت 100 درصد بهتر از مطالعه 100 درصد مطالب با دقت 90 درصد است.

برای تست هم کتابی که مطابق با رفرنس های جدید باشد فعلا موجود نیست. اما ما با همکاران خود کتاب تستی "بیماریهای شایع ایران(بر اساس سه جلد کتاب مرجع) " را نگاشته ایم که در مرحله تایپ و ادیت می باشد و  انشالله بزودی به بازار عرضه خواهد شد. 

 

نظام سلامت و برنامه های جاری آن:

با اینکه این ماده درسی تنها 20 سوال دارد و کمتر از سایر دروس مورد توجه قرار می گیرد اما به جرات می توانم ادعا کنم که تاثیرگذارترین درس در نمره کتبی می باشد. رفرنسهای این ماده درسی زیاد است به همین خاطر اکثر داوطلبان آنرا نادیده می گیرند و یا به مطالعه تعداد محدودی از کتابها بسنده می کنند اما کسانی که وقت زیادی برای این درس می گذارند هیچ وقت پشیمان نخواهند شد. البته این را هم عرض کنم که معرفی منابع زیر الزاما پوشش تمامی سوالات این ماده درسی را نمی دهد چون سوالات آن هر سال از منبع متفاوتی طرح می گردد و پیش بینی اینکه سال آینده از چه کتابی طرح خواهد شد به هیچ وجه آسان نیست. در کل می توان گفت که تعدادی از این 20 سوال همه ساله از کتابهای مشخص طراحی می شوند. لذا با توجه به تجربه شخصی در پاسخ تشریحی به سوالات دکتری اپیدمیولوژی و همچنین شرکت در کنکور، رفرنسهای زیر را توصیه میکنم:

سه دستور العملی که در کنکور دکتری 95 بشدت مورد توجه قرار گرفته بودند و در کنکور دکتری 1394 نیز سوالات زیادی از این سه دستورالعمل طراحی شده بود. این دستورالعملها بر مبنای پاسخ تشریحی که برای سوالات نوشته شده اند پیدا شده و معرفی می شوند. البته باید توجه داشت که برخی از سوالات درس بیماری ها (مخصوصا غیرواگیر) نیز از این سه دستورالعمل طرح شده بودند. این سه دستورالعمل  عبارتند از: 

1- مجموعه دستورالعمل های برنامه تحول نظام سلامت: با توجه به اجرای این برنامه در سطح کشور به روز ترین اطلاعات در این زمینه نیز مورد سوال قرار می گیرند و در واقع برنامه جاری نظام سلامت در کشور است. می توانید آنرا از لینک زیر دانلود کنید: 

دانلود مجموعه دستورالعمل های برنامه تحول نظام سلامت


2- مجموعه خلاصه برنامه تحول و عملکرد حوزه بهداشت در دولت تدبیر و امید: شاید منبع طرح سوال دقیقا این دستورالعمل نباشد اما اطلاعات این دستورالعمل برای پاسخگویی به بسیاری از سوالات کافی می باشد. بصورت خلاصه و مفید به برنامه های اجرا شده در دو سه سال اخیر اشاره شده است. می توانید آنرا از لینک زیر دانلود کنید: 

دانلود خلاصه برنامه تحول و عملکرد حوزه بهداشت 3- سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرو اگیر و عوامل خطر مرتبط در جمهوری اسلامی ایران در بازه زمانی 1394 تا 1404: شاید منبع طرح سوال دقیقا این دستورالعمل نباشد اما اطلاعات این دستورالعمل برای پاسخگویی به بسیاری از سوالات کافی می باشد. این دستورالعمل نیز کاملا خلاصه و مفید به تمامی اقدامات انجام شده و همچنین برنامه های آتی کمیته بیماریهای غیرواگیر کشور اشاره کرده است و کاملا برای پاسخگویی سوالات مفید و کافی می باشد. 

دانلود سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرو اگیر


کتابها و رفرنسهای زیر  نیز در طی سالهای گذشته مورد توجه طراحان بوده اند و مخصوصا کتاب جامع بهداشت عمومی همیشه می تواند منبع طرح سوال باشد: 

1-  کتاب جامع بهداشت عمومی، دکتر حسین حاتمی و همکاران، سه جلد. از این کتاب همه ساله تعدادی سوال طرح می شود. طی سالهای گذشته بر جلد دوم این مجموعه و فصول اولیه آن(مدیریت و برنامه های تندرستی و اصلاح بخش سلامت) تاکید بیشتری شده است. اما بنده نمی توانم فصول خاصی را معرفی کنم و ادعا کنم مطالعه آنها کافی خواهد بود. نگاهی به روال سوالات سالهای قبل مشخص می کند که چه مباحثی بیشتر مورد تاکید بوده است. بطور مثال از این مجموعه نیازی نیست قسمت اپیدمیولوژی بیماریها مطالعه شود. اما در کل بنده فصول خاصی را معرفی نمی کنم داوطلبان خود می توانند با سوالات سالهای قبل تطبیق داده و فصول مرتبط را زیادتر مطالعه کنند. این کتاب را می توانید در لینک زیر ببینید و فصول مورد نیاز را دانلود نمایید:

دانلود بهداشت عمومی-حاتمی 

2-      گزارش جهانی سلامت، همه ساله دو یا سه سوال از این گزارشات طراحی می شوند(البته در دو سال متوالی 89 و 90 اکثر سوالات این ماده درسی از این گزارشات طراحی شده بود). ترجمه فارسی گزارش سال 2000 و 2003  و 2008 موجود است. 

در چند سال گذشته   در این درس از مبحث های مطروحه در گزارش های جهانی سوالاتی داده شده است که بیشتر بر PHC و الحاقات جدید آن بخصوص که در گزارش سال 2000 اجرای آن برای هزاره سوم مورد تاکید قرار گرفته است، تمرکز شده بود. در همین راستا فایل پی دی اف این دو گزارش جهانی   را می توانید دانلود کنید. لازم به ذکر است گزارش 2008 ترجمه خلاصه است و خواندن آن به مراتب راحت تر و سریعتر اما گزارش 2000 حجم بالایی دارد و خواندن آن با توجه به نوع ترجمه سخت تر است. در کل برخی قسمتهای گزارش 2000 همیشه مد نظر طراحان بوده است. در حین خواندن این دو گزارش به واژه های انگلیسی نیز توجه داشته باشید.
 
 
 
 

 

 3-  شاخص های سلامت در سیمای جمهوری اسلامی ایران، این کتابچه نیازی به مطالعه کامل ندارد در حد آشنایی با نوع انجام آن و اطلاعات اولیه داده شده مفید می باشد. بنابراین حدود 20 تا 30 صفحه اول که مقدمه آن می باشد می توانید مفید واقع شود.

 

دانلود شاخص های سلامت

 

4- مقاله بار بیماریها در ایران نوشته دکتر محسن نقوی که در مجله اپیدمیولوژی ایران چاپ شده استاین مقاله در سوالات سالهای قبل مورد توجه اساتید بوده است.

دانلود بار بیماریها-محسن نقوی 

 

 5-  راهنمای محاسبه بار بیماریها.  این کتابچه هم توسط دکتر نقوی و همکاران نوشته شده استحدود 50 صفحه اول آن که نوع کار و فرمولهای مورد استفاده را توضیح داده است می تواند مفید واقع شود.

 دانلودراهنمای محاسبه بار بیماریها-محسن نقوی

 

 6-  عدالت در سلامت از طریق رویكرد عوامل اجتماعى تعیین كننده سلامت، دکتر محمد اسماعیل مطلقاین کتاب در سالهای گذشته پاسخگوی برخی سوال مرتبط با این زمینه در ماده درسی نظام سلامت بوده است. لذا مطالعه آن توصیه می شود.

دانلود عدالت در سلامت 

7- چالش های سلامت عمومی در ایران تالیف  سعید داودی ناشر: ابتکار دانش از این کتاب نیاز به مطالعه تمامی قسمت ها نیست. مثلا آمارهای داده شده در سایر کتاب نیز موجود است اما برخی قسمت های آن  خوب بوده و قابل استفاده اند. برای مثال PHC در ایران و جهان بطور خلاصه بحث گردیده است.

8-    گذاری بر گزارش 2013 WHOسایت مورد نظر اطلاعات خوبی از سوانح و حوادث در گزارش سازمان جهانی بهداشت ارایه کرده است که می تواند مورد توجه دکتر سوری برای طراحی سوالات قرار گیرد. مطالعه آن می تواند مفید واقع شود.

 موفق و موید باشید

عباس عباسی قهرمانلو
نظرات() 
وحید
پنجشنبه 28 تیر 1397 12:09 ب.ظ
سلام
سایه عالی بر اپیدمیولوژی مستدام
منابع دکتری کماکان همین منابع هستند؟
ایا تغییری نکرده ؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ارادتمند
یک ریوایزی لازم است صورت گیرد. سعی میکنم تا زمان اعلام نتایج انجام دهم.
شاهین
جمعه 28 اردیبهشت 1397 12:57 ق.ظ
با سلام
با توجه به کنکور امسال و تغییر در منابع، لطفا راهنمایی کنید. ممنونم
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
منابع پیشنهادی فعلا تغییری ندارند. امسال نیز طبق پیش بینی هایی که داشتیم از نظام سلامت و بیماریها هم سوال وجود داشت اما تعدادشان کم شده بود. دقیقا همه چیز مطابق پیش بینی بود.
مرضیه
سه شنبه 3 بهمن 1396 01:15 ب.ظ
با سلام
جناب آقای دکتر قهرمانلو بنده قصد دارم کتاب IQB اپیدمیولوژی را بصورت اینترنتی خریداری کنم اما متاسفانه در سایت شما موجود نیست، لطف میکنید آنرا در سایتتان قرار دهید تا بتوانیم آنرا بخریم
همچنین اگر نمونه سوال استعداد تحصیلی نیز قرار دهید بسیار ممنونتان میشوم
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
خرید اینترنتی از سایت ما مقدور نیست. از سایت DKG.ir و یا از طریق ساید خرید آنلاین کتاب آدینه بوک تهیه کنید.
فعلا نمونه سوال نداریم اگر بدست مان رسید در سایت می گذاریم.
صبا
چهارشنبه 26 مهر 1396 12:18 ق.ظ
سلام آقای دکتر وقتتون بخیر... بابت اطلاعات مفید شما بسیار سپاسگزارم... با سپاس فراوان
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
موید باشید
دانشجو
پنجشنبه 13 مهر 1396 03:08 ب.ظ
باسلام
اقای دکتر ایا منابع دکتری اپیدمیولوژی تغییر کرده اند؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
بله تغییر دارند. درس نظام سلامت حذف شده و استعداد تحصیلی اضافه شده است. علاوه براین هم ضرایب و هم تعداد سوالات سایر دروس هم تغییر کرده است.
نجمه محمدی
پنجشنبه 5 مرداد 1396 11:01 ق.ظ
سلام آقای دکتر عباسی
خداقوت، از راهنمایی های مفید شما سپاسگزارم.
یه درخواست از شما داشتم، میخواستم اگه امکانش هست تو سایتتون سوالات زبان برای آزمون قبل از دکترا قرار بدید چون مشکل بیشتر متقاضی های شرکت در آزمون دکترا آزمون، ضعف در این زمینه میباشد.
سپاس از محبت شما
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ممنون از شما
متاسفانه در این زمینه نمیتوان دقیقا راهنمایی کرد چون سوالات زبان را منتشر نمیکنند و نمیتوان دقیقا ذکر‌ کرد کدام منابع بهتر هستند و ...
هر چند بنده طبق تجربه شخصی دو کتاب‌را خیلی مفید دیدم اما ممکن است برای آزمونهای زبان دوره های دیگر‌جوابگو نباشد و ممکن است کاملا جوابگو باشند. در کانال معرفی کرده ام. در سایت هم می گذارم.
پنجشنبه 31 فروردین 1396 08:39 ق.ظ
با سلام، آزمون دکتری نمرۀ منفی داره درسته؟ چون دیدم اکثراً در خصوص پاسخهای صحیح سئوال میکنن ونه درصد دروس
اصولاً تفاوت تراز و درصد چیه؟
دوم اینکه آخرین رتبه ای که به مرحله مصاحبه میرسه رتبه چنده یعنی تقریباً چند سئوال رو باید صحیح بزنه
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
آزمون دکتری هم به مانند سایر آزمونها نمره منفی دارد و به ازای سه پاسخ اشتباه یک پاسخ صحیح شما از بین می رود. اما چون اساتید تعداد سوالات درست خالص را در مصاحبه می پرسند به این صورت مرسوم شده است. دو برابر تعداد پذیرشها به مصاحبه دعوت می شوند. معمولا رنج قبولین مرحله اول از حدود 90 تا 95 پاسخ صحیح خالص به بالا می باشد.
داوطلب آزمون دکتری
یکشنبه 20 فروردین 1396 10:18 ق.ظ
جناب آقای دکتر عباسی
با سلام
ضمن تشکر از مطالب و راهنمایی مفید و ارزشمند جنابعالی، اخیرا مجله اپیدمیلوژی ایران ویژه نامه ای در خصوص "کارایی و حفاظت مالی در سلامت ایران" منتشر کرده است. به نظر جنابعالی مقالات این شماره می تواند مد نظر طراحان سوال آزمون دکتری امسال قرار گیرد؟ و مطالعه آن را توصیه می کنید؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
این مقالات را دیدم. نمی توان دقیقا گفت که همه آنها شاید مورد توجه طراحان قرار گیرند اما شاید در حد یکی دو سوال آن هم در نظام سلامت مورد توجه باشند ولی به دلیل حجم بالای منابع، توصیه نمی کنم این مقالات را مطالعه بفرمایید
پریماه25
چهارشنبه 25 اسفند 1395 01:28 ب.ظ
سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر عباسی.
تشکر از مطالب مفید شما.
من دانشجوی ارشدآموزش بهداشت دانشگاه ایران هستم.قصد دارم درکنکور دکتری97 رشته اپید شرکت کنم(برحسب علاقه).لیسانسم بهداشت عمومی.
میخواستم بدونم چقد شانس قبولی دراین رشته هم از نظر آزمون کتبی و هم مصاحبه دارم.ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید.چون بلاتکلیفم
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
حقیقت این است که قبولی در این رشته سخت است و شاید یکی از دلایلی که برخی افراد از شرکت در آزمونهای این رشته منصرف می شوند همین است. البته هیچ چیز محالی هم وجود ندارد و علاقه و تلاش هر چیز غیر ممکنی را ممکن میسازد. پس میتوانید امیدوار باشید. به شرطی که از هم اکنون برای رقابت سنگین کتبی خود را آماده کنید(رفرنسها را در بخش معرفی منابع دکتری گفته ایم). همچنین باید توجه داشته باشید که داوطلبین اپیدمیولوژی معمولا از سی وی خوبی برخوردارند پس از هم اکنون باید بفکر تقویت سی وی باشید. با بیشتر کردن مقالات و طرح های خود. همچنین اگر تدریس کارگاه و سخنرانی همایش و مواردی از این قبیل داشته باشید بسیار بهتر خواهد بود.
ص.ر
جمعه 13 اسفند 1395 01:18 ب.ظ
سلام آقای دکتر عباسی٬ وقت به خیر. ضمن عرض تشکر بابت کمکهای بی دریغ شما در جهت کمک به داوطلبین میخواستم بدونم شانس کسانی که با کارشناسی ارشد آمارریاضی دراین آزمون شرکت میکنند چقدره؟ منظورم اینه که تا حالا کسی با این شرایط تونسته قبول نهایی بشه؟ با تشکر
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
متشکرم
حقیقتا نمی دانم کسی با این شرایط قبول شده باشد. اما کار شما برای قبولی بسیار سنگین است مخصوصا اینکه نقش مصاحبه 50 درصد شده است. لذا در صورتی که از سی وی خوبی برخوردارید می توانید به فکر قبولی در این رشته باشید اکثر بچه های اپیدمیولوژی معمولا سی وی مناسبی دارند(در قیاس با سایر رشته ها). آزمون کتبی هم راحت نیست و نیاز به مطالعه زیاد دارد مخصوصا شما که پایه ی علوم پزشکی ندارید باید تلاش فوق العاده زیادی بکنید. در کل به نظرم هیچ چیز محالی وجود ندارد و با تلاش زیاد همه چیز ممکن می تواند شود.
اصغر
یکشنبه 10 بهمن 1395 06:51 ب.ظ
سلام و احترام و تشکر از زحمات دوست عزیز جناب عباسی
لطفا در پستی مجزا زحمت بکشید و ذکر کنید نحوه مصاحبه در دکتری سال 95 به چه صورت بوده و به چه چیزهایی نمره داده اند. ایا فرق کرده و مصاحبه فقط ارایه رزومه است یا نه مطالب رد و بدل شده و توانایی فرد در این مرحله حایز اهمیت است. خیلی ممنون میشوم این پست جدید را ایجاد نمایید و دوستان قبول شده و یا نشده نظرات سوالات و تجربیات را در این خصوص بیان نمایند.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
چون بنده جزو شرکت کنندگان این آزمون نبودم دقیقا نمی دانم به چه نحوی برگزار شده است اما اطلاعاتی در این زمینه جمع آوری می کنم و در پستی برای شما و سایرین قرار می دهم.
فریتاز
جمعه 19 آذر 1395 01:37 ب.ظ
سلام و درود
آزمون دکتری اپیدمی کی برگزار میشه؟
من از رشته ارشد آمار ریاضی تصمیم به شرکت برای دکتری اپیدمیولوژی دارم
امکانش هست یکم از این رشته و موقعیت شغلی و آینده آن برام بگید
ممنون میشم وسپاس از شما
روزتان بخیر
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
اپیدمیولوژی البته.
در قسمت نظرات و همچنین گروه تلگرامی در این باره مفصل بحث شده است. متاسفانه شرایط کاری فعلا در حد هیات علمی شدن و کارهای پژوهشی در مراکز تحقیقاتی است. آزمون دکتری وزارت بهداشت در سال آینده احتمالا اردیبهشت ماه برگزار می شود
علی بهاری
شنبه 13 آذر 1395 08:52 ب.ظ
دکتر عباسی قهرمانلو
بنده از دانشجویان ارشد اپید تبریزم
واقعا جا داره از جنابعالی به عنوان استاد و دوست زحمت کشی که بدون هیچ چشم داشتی در مسیر این رشته و پیشرفت اون، در کنار اساتید دلسوز کشور مشغول فعالیت هستید تشکر و قدر دانی کنیم.
باشد که الهام گیر رفتار و کردار شما باشیم..
سپاس
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
اسمتان بسیار آشناست اما دقیقا نمیشناسم. متاسفانه یا خوشبختانه با خیل زیادی از دانشجوها ارتباط دارم و بخاطر سپاری اسامی نیز برایم بسیار سخت.
خواهش میکنم. انشالله موفق باشید. بنده نیز لیسانس را تبریز گذرانده ام. از وجود دکتر محمدپور و صادقی و اصغری نهایت استفاده را کنید.
کار امروز بنده بخاطر سختی های دیروزم است که بقیه متحمل این سختی ها نشوند. عشق اپیدمیولوژی یعنی همین...
رعنا
شنبه 13 آذر 1395 07:21 ب.ظ
با سلام و عرض ادب
بسیار بسیار از آقای دکتر بابت بروز رسانی رفرنس ها و در اختیار قرار دادن آنها ممنونم. اجرتان با خدا . سلامتی و تندرستی برایتان آرزومندم.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
موفق باشید
سه شنبه 18 آبان 1395 01:33 ب.ظ
سلام وقت بخیر
من میخاستم ارشد اپیدمیولوژى شركت كنم لیست كتابارو از تو اینترنت پیدا كردم ولى حجم كتاب ها و تعدادشون زیاده،میخاستم اگه میشه لطف كنید ضرائب كتاب ها با خوندن چه تعداداز كتاب با اسم كتاب هارو كه واسه قبول شده كافیه رو بهم اطلاع بدین ممنون
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
برای قبولی در ارشد اپیدمیولوژی تمامی دروس اهمیت زیادی دارند و درصدهای هر درس برای قبولی باید بالا باشد. برای مثال میانگین درصدهای قبولین دانشگاه های تهران معمولا بالای هفتاد است. به همین دلیل مطالعه تمامی کتب بدون توجه به ضرایب توصیه می شود.
خلیلی
چهارشنبه 19 خرداد 1395 12:03 ب.ظ
من همت والا و خلاقانه شما را در ایجاد این سایت تحسین می کنم .آرزوی سلامتی و موفقیت روز افزون برای شما و سایر دوستان دارم .تمام تلاشم را میکنم تا به لطف خدا و استفاده از راهنمایی های شما در آزمون دکتری قبول شوم .
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ممنون از لطف شما. موفق و موید باشید انشالله.
وحید رحمانیان
شنبه 1 خرداد 1395 02:06 ب.ظ
سلام جناب آقای دکتر عباسی
ممنون از تمتم زحماتتان
لینک دانلود کتاب بهداشت عمومی غیر فعال هستش اگر امکان داشته باشد درست شود ممنون می شویم
ممنونم
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ممنون از شما
لینک اصلاح شد.
وحید رحمانیان
یکشنبه 26 اردیبهشت 1395 11:05 ق.ظ
با سلام و احترام
جناب دکتر عباسی میخاستم بدونم کتاب روش تحقیق کیفی چه جور می تونم پیدا کنم ؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
نمایشگاه این کتاب بود.
از طریق سایت
http://www.mspc.ir/index.php?module=book&id=265 و یا
http://www.adinehbook.com/gp/product/9643990800/ref=sr_1_1000_13/120-5747731-8172311
ناشناس
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1395 11:41 ب.ظ
واقعا سپاسگذاریم از زحماتتان.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
موفق باشید
سجاد رحیمی
دوشنبه 7 دی 1394 03:13 ب.ظ
با سلام و عرض ادب واحترام خدمت شما جناب آقای دکتر عاسی قهرمان لو
واقعا نمی دونم چگونه از زحمات شما تشکر کنم شما با با دقت و تدبیر خاص توام با صبرو حوصله تمام مطالب این وبلاگ را نوشته اید
بنده بعنوان یکی از عضوهای اپیدمیولوژی ایران از شما و زحمات بی دریغتان بی نهایت سپاسگذارم و امید وارم همواره خوب و خوش وسالم به پیشرفت علمی خود و حوزه اپیدمیولوژی ایران ادامه دهید.
بسیار سپاس گذارم از مطالب مفید و کاربردی شما اگه امکان دارد همین روند را ادامه دهید و با ما تا کنکور phd95همرا باشید
سوالی دارم اگه لطف کنید جواب بدین ممنون میشم میخواستم بدونم وزارت بهداشت هنوز امتیاز علمی را 70درصد و مصاحبه را 30 درصد درنظر می گیرد یا اینکه با توجه به تغییرات اخیر مشابه وزارت علوم هر کدام 50 درصد امتیازها را دارند.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام و ادب
بنده زمانی که برای ارشد آماده می شدم از نبود منبع کمک، مشاور و ... رنج می بردم و خیلی در تلاش بودم یکبار هم که شده یک دانشجوی ارشد را ببینم یا تلفنی حرف بزنم. قبل از اینکه آزمون بدهم به این فکر می کردم پس از قبولی کارهای بکنم که دانشجویان مثل من این مشکلات را نداشته باشند. با نوشتن کتاب و جزوه و کار در موسسات شروع کردم اما نهایتا دیدم موسسات سود می کنند و پول زیادی از دانشجو می گیرند البته به ما نیز پول اندکی می رسید. نهایتا بعد از قبولی در آزمون دکتری تصمیم گرفتم این تجربیات را رایگان کنم و محیطی را ایجاد کنم که همه کسانی که اپیدمیولوژی را دوست دارند بتوانند از آن استفاده کنند. قبل از سایت از طریق ایمیل به خیلی از دوستان منابع را فرستاده بودم اما نهایتا برای اینکه همگان بتوانند به مطالب دسترسی داشته باشند سایت را ایجاد کردیم. شعار این سایت از اول "اپیدمیولوژی برای همه" انتخاب شده است. خدا را شکر می گذارم که برای انجام کارهای مربوط به سایت حوصله و صبر کافی دارم و خوشحالم که می توانم کاری برای داوطلبان این رشته انجام دهم. در هر حال ما این سایت را راه اندازی کردیم ادامه عمر آن با حمایتهای دوستان است. شما و سایر بازدیدکنندگان.
در خصوص مطالب نیز با تکیه بر توانایی های خودم و تجربیاتی که از کنکورهایی که داده ام، کار در موسسات، نوشتن کتابهای مختلف اپیدمیولوژی(پاسخ های تشریحی برای کنکورهای دکتری و ارشد و کتاب تالیفی و ...) سعی در ارایه راهنمایی های مفید برای داوطلبان می کنم. من تقریبا 95 درصد بازدیدکنندگان را نمی شناسم و بدانید که علاقه واقعی به اپیدمیولوژی و کمک به دوستان علت پابرجایی این است و خواهد بود. انشالله اگر خدا عمر دهد ما هستیم تا کنکور 95 و کنکورهای بعدی...
در خصوص سوال شما نیز فعلا همان 70 سی است و اطلاعیه جدیدی در این باره منتشر نشده است.
موفق و موید باشید
محسن
دوشنبه 16 آذر 1394 10:26 ب.ظ
از زحمات شما و مطالب مفید سپاسگذارم
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ممنونم
ارشد اپید
دوشنبه 4 آبان 1394 11:49 ق.ظ
با سلام و خسته نباشید خدمت شما
برای شرکت در آزمون دکتری چه مدرک زبانی باید داشته باشیم؟ واینکه اگر بخواهم زبانم راتقویت کنم، به نظر شما از چه راهی اقدام کنم بهتر است؟ اگر کتاب خاصی مد نظرتان است خواهشمندم نام آن را ذکر کنید.
بی نهایت ممنونم
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام و سپاس از همراهی شما
معمولا MHLE گزینه اول داطلبان است چون نسبتا قبولی در آن راحت تر است و چون آمون خود وزارت بهداشت است معمولا متون پزشکی آورده می شوند. اما مشکل اینجاست که این آزمون اصلا استاندارد نیست و چچه بسا شما یکبار با مطالعه خیلی زیاد قبول نشوید و یکبار با مطالعه کم قبول شوید. در هر حال این آزمون با توجه به شرایط برگزاری آن مناسب ترین گزینه است. برای تقویت هم بهتر است لغات را کار کنید که کتاب تافل (essential words) برای این امر خوب است بجز آن کتاب لزگی خواندنش مفید است. برای گرامر هم کتابهای زیادی وجود دارند. کتاب کلی تافل دکتری از انتشارات کتابخانه فرهنگ نیز برای این کنکور مفید است.
اپید1393
جمعه 17 مهر 1394 11:09 ق.ظ
سلام و تشکر از مطالب بسیار مفیدی که تو سایت قرار دادین جناب آقای دکتر اگه امکان داره سوالات دکتری مال دوره های قبل را تو سایت قرار بدین ممنون از لطفتون.موفق باشین.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
اتفاقا به این فکر هستم و بزودی این کار را انجام خواهم داد. ممنون از نظر و همراهی شما
سمیرا وصالی
پنجشنبه 16 مهر 1394 04:56 ب.ظ
با سلام و عرض ادب
از لطف شما جهت قرار دادن منابع کنکور دکترا و دانلود کتب لازم و مهم اپیدمیولوژی سپاسگزارم. امیدوارم موفق و سلامت بوده و همچنان صادقانه به فعالیت خود ادامه دهید.
با احترام
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام و عرض ادب
ما این مسیر را شروع کردیم با همراهی و دلگرمی هایی که بازدیدکنندگان به ما می دهند فعالیتمان را ادامه می دهیم. ممنون از همراهی شما
محقق
دوشنبه 6 مهر 1394 06:04 ب.ظ
با سلام و عرض ادب و ممنون از مطالب مفید شما.

صحبت هایی در ارتباط با تغییر آزمون دکترای سال اینده به گوش می رسد و انطور که در خبرها اعلام شده ، قرار است که پذیرش دانشچو در مقطع دکترای وزارت بهداشت ، بر اساس گزینش خود دانشگاه ها باشد.
خواستم ببینم آیا شما میتونید اطلاعات دقیقتری رو در زمینه پیدا کنید و در اختیار بنده و سایر دوستان قرار بدین؟ چون قراره که برای کنکور سال 95 خودمون رو آماده کنیم و متاسفانه نمیدونیم که الان باید بخونیم یا نه؟ نمیدونیم که چقد نمره علمی تاثیرگزاره و هزاران سوال دیگه....
اونجوری که من از بعضی از اساتید شنیدم قراره که یک ازمون علمی برگزار بشه و افرادی که نمره حدنصاب ازمون رو کسب میکنن ، با گزینش دانشگاه مربوطه به طور جداگانه ، پذیرش بشن.

ما واقعا بلاتکلیفیم و نمیدونیم چیکار کنیم... لطفا اگر میتونید به ما کمکی بکنید...
ممنون و سپاسگزار
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام و عرض ادب
بله این خبر صحت دارد و صورتجلسه آن نیز منتشر شده است در روزهای آینده در سایت قرار می دهم. روال آزمون عوض نخواهد شد یعنی فعلا تصمیمی برای آن گرفته نشده است و مبنا همان 70 درصد کتبی و 30 درصد مصاحبه است با این تفاوت که مصاحبه برای هر دانشگاه جداگانه خواهد بود. فعلا اطلاعات بیشتری در این باره موجود نیست حتی بحثی بود که آزمون 95 در تیر ماه برگزار شود و آبان ماه آزمونی نداشته باشیم و ورودی دانشجویان دکتری نیز از مهر ماه باشد. صورتجلسه را در روزهای آینده برای دانلود قرار می دهم.
شما نگران نباشید و طبق روال معمولی و فعلی مطالعه و برنامه ریزی را شروع کنید. چنانچه اطلاعاتی در این باره بدست بیاورم در اولین وقت در سایت اطلاع رسانی خواهم نمود.
موفق باشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.